E bujshme: Ibra largohet nga Milani, por mbetet në Serie A

Gjysmëfinalja e Champions League po afron, me tifozët e Milanit që janë kthyer për të shijuar ato ndjesi që kanë munguar për një kohë të gjatë.

Në fakt, ishte që nga viti 2007 që kuqezinjtë nuk ishin në gjendje të hynin mes 4 të parëve në Europë.

Në atë kohë, Djalli shkoi edhe më tej, duke e mposhtur Manchester Unitedin në gjysmëfinale dhe më pas fitoi trofeun në finale kundër Liverpool-it. Këtë herë pengesa quhet Inter dhe nuk është hera e parë që kushërinjtë janë në rrugën mes kuqezinjve dhe Champions League.

Gjithashtu në vitin 2003 Milani dhe Interi u takuan në gjysmëfinale, ndërsa në 2005 Euroderbi erdhi në çerekfinale. Në të dyja rastet skuadra e drejtuar nga Carlo Ancelotti kaloi dhe shpresa e tifozëve të Milanit është që ky trend favorizues të konfirmohet edhe këtë herë.

Sigurisht që do të ishte një ndërmarrje epike, duke qenë se shumica e lojtarëve që përbëjnë skuadrën e Milanit kanë ende pak përvojë në arenën europiane.

Një nga ata që ka luajtur më shumë ndeshje në Champions League është padyshim Zlatan Ibrahimovic, edhe pse suedezi nuk ka arritur asnjëherë ta ngrejë trofeun e lakmuar.

Futbollisti këtë herë nuk është në listën e Champions League dhe padyshim që fitorja e kompeticionit kontinental do të ishte gati një shaka për të, edhe pse do të ishte një sukses për skuadrën e Piolit.

Ibrahimovic është 41 vjeç dhe po lufton me një sërë problemesh fizike që po e mbajnë larg fushës. Gjatë nxehjes për Milan-Lecce, lojtari ndjeu një dhimbje dhe u detyrua të kthehej në dhomën e zhveshjes. Testet më pas theksuan një dëmtim në pulpë: sezoni i tij praktikisht ka mbaruar këtu.

Në 2022-2023 ka vetëm 4 paraqitje të tij për kuqezinjtë dhe madje edhe vetë tifozët e Milanit po bëjnë më shumë se një pyetje për të ardhmen e tij. Suedezi nuk dëshiron të largohet nga Milani dhe ende po përpiqet të kuptojë nëse ka kushte për një rinovim me kuqezinjtë.

Në rast të kundërt Ibrahimovic nuk duket gjithsesi i gatshëm të tërhiqet. Sipas asaj që raporton Sky, në fakt, ish-lojtari i Interit dhe Juventusit do të kërkonte një ekip tjetër.

Së fundmi është përfolur për një interesim nga Monza, nisur nga raporti i shkëlqyer mes Adriano Gallianit dhe lojtarit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here