Po shkëlqen në Europian, Mario Mitaj transferohet tek gjiganti italian

Mario Mitaj transferohet në Serie A.

“Mes surprizave të ndryshme të këtyre ditëve të para të Kampionatit Europian në Gjermani është sigurisht edhe Shqipëria e Sylvinhos.

Pas humbjes së ngushtë kundër Italisë në debutimin e tyre, “Shqiponjat” barazuan 2-2 dje ndaj Kroacisë dhe madje rrezikuan të fitonin në finale.” Kështu e nis shkrimin për perfomancën e kuqezinjve “tuttomercattoweb”, që kritikon për performancën Elseid Hysajn.

“Janë shfaqur shumë lojtarë, që nga Asani e deri te mbrojtësi i ri i krahut Mitaj, të cilin e pëlqen edhe Lazio. Ai që po vuan shumë është Elseid Hysaj, mbrojtës i krahut i bardhekaltërve, që po vazhdon me ritmin e sezonit që kaloi në Romë.

Shumë pasaktësi kishte edhe ndaj Kroacisë, ai ishte pasiv në goditjen e Kramaricit, që i kaloi mes këmbëve. Në autogolin e rezultatit të përkohshëm 2-1, ai u shfaq naiv në mbulimin e Budimirit, duke e lejuar sulmuesin e Osasunas të depërtonte thellë në zonën e rreptësisë.

Hysaj drejt largimit nga Lazio, pëlqehet Mitaj

I kërkuar shumë nga Sarri, pas tri vitesh si bardhekaltër, Hysaj mund të largohet nga Lazio. Ish-lojtari i Napolit ka edhe një vit të mbetur nga kontrata e tij me një pagë të majme prej rreth dy milionë eurosh neto në sezon. Hysaj paraqet një problem nga këndvështrimi i transferimeve, me Lazion që aktualisht nuk po mendon për zgjidhjen e kontratës. Ideja është të fitosh para dhe më pas të investosh në një mbrojtës të majtë të ri (Mitaj është shumë i pëlqyer), por për momentin nuk ka ardhur asnjë ofertë. Pa shitjen e një mbrojtësi të krahut, Lazio do të mbetet me katër mbrojtësit e krahut të disponueshëm sot. Është e vështirë të imagjinohet largimi i njërit prej Pellegrinit apo Marusic, për të vlerësuar pozicionin e Lazzarit.

Ai që largohet është Hysaj, por pa propozime zyrtare dhe me paraqitje zhgënjyese edhe në Europian do të jetë e vështirë të gjendet një destinacion i përshtatshëm për shkodranin.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here