Barcelona dhe Juventus kualifikohen tutje, ekipet e mëdha bëjnë ligjin

Juventusi shmang në kohën shtesë surprizën e hidhur ndaj Ferencvarosit në raundin e katërt të ndeshjeve në grupe të Championsit dhe arrin të kualifikohet në fazën tjetër falë suksesit 2-1 në Torino.

“Bardhezinjtë” fituan me përmbysje ndaj kampionëve të Hungarisë, që ëndërruan deri në sekondat e fundit se mund të merrnin pikë në këtë transfertë falë golit të Myrto Uzunit në minutën e 19-të.

Në pjesën e parë “Zonja e Vjetër” arriti të barazonte me Cristiano Ronaldon, ndërsa në shtesë Alvaro Morata realizoi golin e fitores dhe të çlirimit të madh për Andrea Pirlon.

Siguron kualifikimin në Grupin G edhe Barcelona, që ia doli të mposhtte thellë 0-4 Dinamon e Kievit, edhe pse udhëtoi drejt Ukrainës pa Lionel Messin dhe de Jong (pa harruar tre të dëmtuarit e fundit: Pique, Sergi Roberto dhe Dembele).

Për “blaugranat” spikati me dygolësh Braithwaite (një gol me 11-metërsh), ndërsa dy finalizimet e tjera kanë për autorë Dest, që realizoi golin e parë me fanellën e Barçës, dhe Griezmann.
Në Grupin H ndizet gara për dy vendet e para. Manchester United bëri detyrën në “Old Trafford” përballë Basaksehirit, duke fituar 4-1.

Në pjesën e parë Bruno Fernandes realizoi dy herë, ndërsa Rashford shndërroi në gol një 11-metërsh, ndërsa golin e nderit për turqit e shënoi Turuc. Në minutat shtesë kishte kohë edhe për një gol të katërt për “Djajtë e kuq”, që u shënua nga James.

Po në këtë grup, PSG fitoi minimalisht (1-0) ndaj Leipzigut me gol të Neymarit me penallti, duke i marrë vendin e dytë skuadrës gjermane falë golit në fushën kundërshtare (PSG dhe Leipzig kanë nga 6 pikë).

Nuk pati surpriza as në Grpin C, ku fituan si Dortmundi ashtu edhe Lazio. Verdhezinjtë triumfuan thellë 3-0 ndaj Club Brugge me dy gola të Haaland dhe finalizimin e Sanchos, ndërsa Lazio iu imponua 3-1 Zenitit. Immobile spikati sërish me dy gola, ndërsa mes finalizimeve të tij shënoi edhe Parolo. Golin e nderit për Krasnodarin e realizoi Dzyuba.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here