Bombë: Pronarët e PSG blejnë klubin e Serie A, nuk është Inter

Një tjetër klub italian mund të ndryshojë pronësine!

Rasti në fjalë i përket Sampdoria. Email-i konfirmues i nënshkruar nga një ndërmjetës zviceran i cili ‘vërteton’ një shënim nga Khalid Faleh al Thani, një anëtar i familjes mbretërore të Katarit (pronarë të PSG), në të cilin manifestohet qëllimi për të blerë Sampdoria mbërriti sot.

Edhe kjo me nënshkrimin e Mehdi Hani, përfaqësues i kompanisë MH Partners e cila është me seli në 15 rue du Fort-Barreau në Gjenevë, zonë ku ndodhen disa kompani të besimit zviceran.

Lajmi eshte raportuar nga ANSA qe shkruan: |Grupi i interesuar për blerje përfshin gjithashtu ish-lojtarin e Juve dhe Sampdoria, Ivano Bonetti, i përfshirë në ndonjë rol teknik të ardhshëm, dhe Francesco Di Silvio, një sipërmarrës filmi me origjinë nga Basilicata, i cili tashmë i kishte bërë një propozim blerjeje administratorit për blerjen e Salernitana dhe ishte gjithashtu i interesuar për Foggia.

Vetë Di Silvio kishte pretenduar tashmë se kishte autorizimin për të negociuar nga Al Thani. Në letrën e Al Thani, të përkthyer nga arabishtja nga Di Silvio, lexojmë një konfirmim të “interesimit tim të fortë për blerjen e Sampdorias, një interes që lind nga historitë e shumta të Francesco Di Silvio, Imad dhe Medhi.

Më bënë të zbuloja një qytet të bukur si Genova, fanellën e mrekullueshme të Sampdorias, më treguan historinë e lavdishme të klubit. Unë u dashurova me qytetin dhe Sampdoria dhe vendosëm ta blejmë klubin.

I dërguam një propozim të besuarit dr. Vidal – shkruan al Thani – dhe ne presim të vazhdojmë në mënyrë që të arrijmë mbylljen sa më shpejt të jetë e mundur”. Do te ishte skuadra e 9-te ne Serie A me pronesi te huaj pas Milan, Inter, Cremonese, Spezia, Roma, Atalanta, Bologna dhe Fiorentina.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here