BOMBA E VERËS: Spalletti merr drejtimin e gjigantit europian

Çfarë Napoli këtë vit! Është e pamundur të mos vlerësosh atë që po bën skuadra e drejtuar nga Luciano Spalletti.

Puna e shkëlqyer te Napoli po i jep Luciano Spallettit vlerësimin dhe vlerësimin e të gjithë Europës. Ai është në qendër të vëmendjes, me shumë klube të mëdha që po e mendojnë atë si njeriun e duhur.

Këtë e raporton Sportmediaset, që pohon se disa klube në krizë, ndër më të mirat në Europë, tashmë janë magjepsur nga aftësitë e trajnerit italian. Paris Saint Germain dhe Real Madrid për shembull. I pari po lufton me Galtier dhe jo pak, i dyti me siguri po përgatitet t’i japë lamtumirën Carlo Ancelottit.

Por Sportmediaset e përqendron vëmendjen mbi të gjitha te një klub, ai që më së shumti do të donte ta siguronte Spallettin. Media prestigjioze italiane ka sqaruar se është mbi të gjitha Liverpooli ai që ka vënë në shënjestër Luciano Spallettin. Cikli i Jurgen Klopp te Të Kuqtë duket se ka arritur në fund.

Rezultatet e fundit flasin vetë. Liverpool-i nuk është skuadra e mëparshme dhe ka pasur shumë vështirësi kohët e fundit. Në vendin e tetë në Premier League rrezikojnë të humbasin edhe kalimin në çerekfinale të Champions League, pas humbjes 5-2 të pësuar kundër Real Madrid.

Me pak fjalë, Klopp, një nga më të mirët në botë, duket se ka humbur kontrollin ndaj djemve të tij. Por përsëri, ky është futbolli. Pas një numri të caktuar vitesh ka nevojë për rinovim dhe stimuj të ndryshëm. Në çdo rast, Napoli aktualisht nuk ka as më të voglin synim për ta lënë të lirë Luciano Spallettin. Ka një projekt afatgjatë për të duke pasur parasysh rezultatet e mëdha.

Kontrata mes trajnerit dhe klubit skadon në qershor, por De Laurentiis mund të gëzojë një opsion rinovimi të njëanshëm, i cili do të ushtrohet patjetër. Spalletti i përket Napolit, dhe Napoli i Spallettit, për një kohë të gjatë! Një fakt që mund të shqetësojë rivalët italianë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here