BOMBË: Allegri merr drejtimin e Interit, zbulohet goditja e parë në merkato

Kampionati i Serisë A vazhdon të shohë Napoli-n duke u larguar gjithnjë e më shumë nga ndjekësit e tyre, dhe tani me të vërtetë një hap larg festës për titullin.

Gabimi i dyfishtë i Milan-it dhe Inter-it jo vetëm që ngadalëson garën milaneze drejt sigurimit të një vendi në Champions League, por e shtyn skuadrën e Spalletti-t drejt një sigurie gjithnjë e më të palëkundur.

Pikërisht Inter-i në këtë kuptim tashmë po shkon drejt një të ardhmeje të shënuar nga ndryshime. Shumë gjëra nuk kanë funksionuar këtë vit dhe kjo është arsyeja pse Marotta, i mbështetur nga presidenti Zhang, është gati të marrë një përgjegjësi shumë të madhe.

Kur ndryshon, dihet që rreziqet e një ndryshimi të tillë mund të përfundojnë duke komplikuar një situatë tashmë delikate: në këtë kuptim, Inter-i do të duhet të përballet me nyje të ndryshme në skuadrën e trajnerit Inzaghi.

Nga mbrojtja që do t’i thotë lamtumirë Skriniar, ndoshta edhe për de Vrij dhe do të shohë rinovimin e Bastoni-t që skadon pas një viti duke u bërë më i ndërlikuar. Në mediat italiane, në qendër të vëmendjes janë Brozovic, i cili mund të përfaqësojë një mundësi të shkëlqyer, mes daljeve të shkëlqyera, për të mbledhur para dhe për t’i lënë të marrin frymë financat e klubit.

Megjithatë, vëmendja maksimale do t’i kushtohet sulmit. Për shkak se pavarësisht rikthimit te goli Romelu Lukaku nuk ka bindur, Correa është refuzuar prej disa kohësh ndërsa i vetmi gur themeli i palëkundshëm quhet Lautaro Martinez.

Një verë e shënuar nga ndryshimi më total: nis, sipas të gjitha gjasave, pikërisht nga trajneri. Beppe Marotta nuk është i bindur nga puna e bërë nga Simone Inzaghi dhe për këtë arsye, në rast të shkarkimit të tij, gjithmonë me shumë mundësi, një emër i bujshëm do të ishte në krye të listës së trajnerëve të mundshëm të zikaltërve.

Massimiliano Allegri, i cili duhet të jetë edhe ndër ‘viktimat’ e ndryshimit të paralajmëruar tek Juventusi dhe që ndau një eksperiencë të madhe në Torino bardhezi me Marotta-n.

Drejtori i përgjithshëm i Inter-it duket se ka vendosur Allegri-n në krye të preferencës së tij personale, duke synuar një ribashkim sugjestionues dhe magjepsës në muajt e ardhshëm. Megjithatë, trajneri toskan mund të pasohet në Milano nga një dhuratë e madhe, e cila sigurisht do të ishte e dobishme për Inter-in si dhe do të plotësonte kërkesat e para të Allegri-t.

Një dhuratë që në ekuilibër do të tingëllonte si shaka për Juventus-in duke qenë se është një profil që ka qenë tashmë në Torino dhe që edhe tani flitet për një kalim te Zonja e Vjetër. Alvaro Morata, kontrata e të cilit skadon në vitin 2024 me Atletico Madrid, mund t’i thotë lamtumirë “Colchoneros” këtë herë.

Jo për ish-klubin e tij, Juventus-in, por për Inter-in, ku do të bashkohej me Allegri-n, por edhe Marotta-n. Është lajmi i fundit për bisedimet e para të klubit të Steven Zhang për qendërsulmuesin spanjoll i cili nuk e ka fshehur kurrë dëshirën e tij për t’u kthyer në Itali dhe në Serinë A.

Tani mundësia e duhur mund të quhet Inter. Një dhuratë e nivelit më të lartë që do të kompletonte një sulm që në disa raste këtë vit nuk ka rezultuar në nivel.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here