Tërmet te Juventusi: Gati penalizimi i dyfishtë, zbulohet skenari

Këta janë muajt më delikatë për Juventusin, mes fushës dhe fillimit të fundit të sezonit dhe sprovave të ndryshme jashtë fushës. Ditët e fundit është përfolur sërish edhe për frontin e UEFA-s.

“Ne jemi në kontakt të vazhdueshëm me organet e kontrollit të UEFA-s. Për momentin nuk kemi frikë, kemi një dialog të vazhdueshëm dhe nuk ka elementë që na shqetësojnë. Edhe sepse fillimisht duhet përfunduar rruga e drejtësisë sportive në Itali, e cila nuk ka përfunduar”.

I pyetur pikërisht për UEFA-n, javët e fundit Francesco Calvo ishte përgjigjur kështu lidhur me rreziqet e një përjashtimi të mundshëm nga kupat e ardhshme evropiane. Sipas zërave të fundit, Ceferin është në prapavijë në pritje të drejtësisë sportive italiane.

Organizata e futbollit europian nuk do të presë përtej korrikut, kur do të thirret të vendosë në mënyrë të pavarur për fillimin e sezonit të ri. Rreziku i përjashtimit nga kupat është gjithmonë konkret, me një skenar të mundshëm edhe më të keq për Juventusin.

Një tjetër skenar për bardhezinjtë, më i keqi, është si vijon: në sezonin e ardhshëm Juventusi mund të skualifikohet nga kupat e Europës vetëm përmes Drejtësisë Sportive italiane, duke e zbritur skuadrën në vendin e tetë të renditjes në fund të sezonit.

Në këtë rast, skualifikimi i drejtpërdrejtë i UEFA-s do të hynte në fuqi pas dy sezonesh, kur bardhezinjtë do të kualifikohet në kupat e ardhshme europiane nëpërmjet kampionatit. Një ndëshkim i dyfishtë dhe një skenar për të mos u përjashtuar, me bardhezinjtë që do të përjashtoheshin kështu nga Europa për dy vite radhazi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here