Ronaldo shkruan historinë, Juventus mposht Genoan në transfertë

Në ditën e ndeshjes së tij numër 100 me fanellën e Juventusit, Cristiano Ronaldo shënon dy gola, edhe pse me dy penallti të fituara nga Cuadrado dhe Morata, duek shkuar kështu në 400 fitore në karrierë.

Portugezi bëhet i pari futbollist që arrin këto 400 suksese në pesë kampionatet top në vitet 2000. E ndjek në këtë renditje Messi me 365 gola dhe Buffon me 350.

Sakaq, në historinë bardhezi vetëm dy futbollistë kanë shënuar më shumë gola se CR7 (77 deri tani) në 100 ndeshjet e para në të gjitha kompeticionet: Omar Sivori (84) dhe Felice Borel (80).

Por, pasi i laroghemi statistikave, skuadra e Pirlos arrin më në fund fitoren e dytë radhazi në kampionat (nuk kishte ndodhur këtë sezon) duke mposhtur Genoa 3-1. Golit të Dybala në pjesën e dytë iu pergjigj Sturaro.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here